İZMİR

İzmir’in su kaynaklarında tablo netleşti! İşte İzmir’in baraj karnesi

İzmir’in barajlarında su seviyeleri belli oldu. Tahtalı Barajı’nda aktif doluluk oranı yüzde 46,74 olarak ölçülürken, en yüksek doluluk yüzde 66,71 ile Ürkmez Barajı’nda kaydedildi. Beş ana barajdaki toplam kullanılabilir su miktarı ise 292 milyon 598 bin metreküpe ulaştı.

Abone Ol

İzmir’in içme suyu kaynaklarında son tablo belli oldu. İZSU verilerine göre Tahtalı Barajı’nın aktif doluluk oranı yüzde 46,74 olarak ölçülürken, kentte en yüksek doluluk yüzde 66,71 ile Ürkmez Barajı’nda kaydedildi. Beş ana barajda toplam kullanılabilir su miktarı ise 292 milyon 598 bin metreküpe ulaştı.

Tahtalı Barajı yüzde 46,74 seviyesinde

İzmir’in en önemli içme suyu kaynaklarından Tahtalı Barajı’nda 4 Eylül 2026 itibarıyla göl su yükseltisi 53,52 metre olarak ölçüldü. Barajdaki toplam su hacmi 153 milyon 753 bin metreküp, kullanılabilir su hacmi ise 134 milyon 153 bin metreküp oldu.

Tahtalı Barajı’nın aktif doluluk oranı yüzde 46,74 olarak kayıtlara geçti. Barajın maksimum göl hacmi 306 milyon 650 bin metreküp, maksimum dolulukta kullanılabilir su hacmi ise 287 milyon 50 bin metreküp olarak belirtiliyor.

Geçen yılın aynı döneminde Tahtalı Barajı’nın aktif doluluk oranı yüzde 5,50 seviyesindeydi. Geçen yıl 35 milyon 400 bin metreküp olan toplam su hacmi, bu yıl 153 milyon 753 bin metreküpe yükseldi. Kullanılabilir su miktarı da geçen yılki 15 milyon 800 bin metreküpten 134 milyon 153 bin metreküpe çıktı.

En yüksek doluluk Ürkmez’de

İzmir’de 4 Eylül itibarıyla beş ana baraj arasında en yüksek aktif doluluk oranı Ürkmez Barajı’nda kaydedildi.

Ürkmez Barajı’nın aktif doluluk oranı yüzde 66,71 olurken, göl su yükseltisi 41,20 metre olarak ölçüldü. Barajda toplam 5 milyon 470 bin metreküp su bulunurken, kullanılabilir su hacmi 5 milyon 95 bin metreküp olarak açıklandı.

Ürkmez’i yüzde 59,98 ile Balçova Barajı takip etti. Balçova’daki toplam su hacmi 4 milyon 709 bin metreküp, kullanılabilir su miktarı ise 4 milyon 572 bin metreküp olarak kaydedildi.

Alaçatı Kutlu Aktaş yüzde 52,34

Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı’nda aktif doluluk oranı yüzde 52,34 oldu.

Barajdaki toplam su hacmi 8 milyon 874 bin metreküp, kullanılabilir su hacmi ise 8 milyon 374 bin metreküp seviyesinde bulunuyor. Göl su yükseltisi 16,64 metre olarak ölçüldü.

Geçen yıl aynı dönemde Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı’nın aktif doluluk oranı yalnızca yüzde 0,59 seviyesindeydi. Bu yılki artış, barajdaki su rezervinin geçen yıla göre belirgin şekilde yükseldiğini ortaya koydu.

Gördes Barajı yüzde 32,06’da

İzmir’deki beş ana baraj arasında en düşük aktif doluluk oranı ise Gördes Barajı’nda görüldü.

Gördes Barajı’nın aktif doluluk oranı yüzde 32,06 olarak ölçüldü. Barajdaki toplam su hacmi 155 milyon 904 bin metreküp, kullanılabilir su hacmi ise 140 milyon 404 bin metreküp olarak açıklandı.

Gördes Barajı’nın maksimum göl hacmi 453 milyon 380 bin metreküp, maksimum dolulukta kullanılabilir su hacmi ise 437 milyon 880 bin metreküp seviyesinde bulunuyor.

Beş barajda 292,6 milyon metreküp kullanılabilir su

İZSU’nun 4 Eylül tarihli verilerine göre Tahtalı, Balçova, Ürkmez, Gördes ve Alaçatı Kutlu Aktaş barajlarında toplam su hacmi 328 milyon 710 bin metreküp seviyesinde.

Bu beş barajdaki toplam kullanılabilir su hacmi ise 292 milyon 598 bin metreküp olarak hesaplandı.

Aktif doluluk oranlarına bakıldığında sıralama şöyle oluştu:

  • Ürkmez Barajı: yüzde 66,71
  • Balçova Barajı: yüzde 59,98
  • Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı: yüzde 52,34
  • Tahtalı Barajı: yüzde 46,74
  • Gördes Barajı: yüzde 32,06

Geçen yıla göre su rezervlerinde artış

İZSU verileri, İzmir’in barajlarındaki mevcut durumun geçen yılın aynı dönemine göre belirgin şekilde daha iyi olduğunu gösteriyor.

Tahtalı Barajı’nda aktif doluluk oranı geçen yıl yüzde 5,50 iken bu yıl yüzde 46,74 seviyesine yükseldi. Balçova’da geçen yıl yüzde 14,84 olan oran yüzde 59,98’e, Ürkmez’de yüzde 6,11 olan oran ise yüzde 66,71’e çıktı.

Alaçatı Kutlu Aktaş Barajı’nda da geçen yıl yüzde 0,59 olan aktif doluluk oranı bu yıl yüzde 52,34 olarak kaydedildi. Gördes Barajı için ise geçen yılın aktif doluluk oranına ilişkin veri bulunmuyor.

İzmir’in genel baraj doluluğu yüzde 38,65

4 Eylül 2026 tarihli e-Devlet verilerinde İzmir’deki barajların genel doluluk oranı yüzde 38,65 olarak yer aldı. Bu oran, beş ana barajın tek tek aktif doluluk oranlarının basit ortalaması değil, toplam baraj kapasitesi üzerinden hesaplanan genel değeri ifade ediyor.

Veriler, İzmir’in su kaynaklarında geçen yıla göre önemli bir toparlanma olduğunu gösterirken, özellikle Gördes Barajı’ndaki yüzde 32,06’lık doluluk oranı dikkat çekiyor. Kentin su rezervlerinin korunması açısından yağış miktarı ve tüketim seviyeleri önümüzdeki dönemde belirleyici olacak.