6'lı masa seçim vaatlerini açıkladı

"CUMHURBAŞKANI SADECE 1 DÖNEM SEÇİLECEK"

Yasama, yürütme ve yargı başlıklarında CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Millet İttifakı kuvvetler ayrılığını tesis eden güçlendirilmiş parlamenter sistem diyor. Yasama reformuyla Meclisin faaliyetlerinde çoğulculuğu sağlayacak yeni bir Meclis içtüzüğü hazırlayacağız. Torba kanun uygulamasına son vereceğiz. Yürütme reformuyla cumhurbaşkanının 7 yıl için sadece 1 dönem seçilmesi kuralını getirerek tarafsızlığını güvence altına alacağız. Hakimler idari görevleri bakımından Adalet Bakanlığına bağlı olmayacak. Görevini kötüye kullanarak AYM veya AİHM'in hak ihlali kararına yol açan hakim ve savcılara neden oldukları tazminat ve cezaların rücu edilmesini sağlayacağız.

"SEÇİM BARAJI YÜZDE 3'E DÜŞECEK"

Seçim barajını yüzde 3'e düşüreceğiz. Siyasi partilere kapatma davası açılması için TBMM'nin iznini zorunlu hale getireceğiz.

Kamuya personel alımında mülakat uygulamasına son vereceğiz.

Rüşvet ve yolsuzluk suçlarında yargılama süreçlerini hızlandıracağız. Bu suçları asla af kapsamına almayacağız. Terörizmin finansmanı, uyuşturucu ticareti, kara para yaratan tüm faaliyetlerle etkin şekilde mücadele edeceğiz.

"KİŞİ BAŞINA MİLLİ GELİR DOLAR BAZINDA EN AZ 2 KATINA YÜKSELECEK"

Metnin ekonomi, finans ve istihdam bölümünü sunan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Çanakcı'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Enflasyonu 2 yıl içinde kalıcı olarak düşürüp tek haneye indireceğiz, hayat pahalılığını sonlandıracağız. Enflasyonla mücadeleyi tavizsiz biçimde sürdürürken ortalama büyüme hızını yüzde 5'in üzerine çıkaracak, dolar bazında kişi başına milli geliri 5 yılın sonunda en az 2 katına yükselteceğiz. 5 yılda en az 5 milyon istihdam yaratacağız. Aşırı yoksulluğu sıfırlayacağız.

"KKM'DE MEVCUT HESAPLARI VADELERİ SONUNDA KAPATACAĞIZ"

Merkez Bankası üst yönetiminin kendi kanunu dışında görevden alınmasını önleyeceğiz. Bankanın İstanbul'daki birimlerini en kısa sürede başkentimiz Ankara'ya geri taşıyacağız.

Yeni dönemde rezerv yönetimini şeffaflık içinde yürüteceğiz. KKM'de yeni hesap açmayacak, mevcut hesapları vadeleri sonunda kapatacağız.

ŞOFÖR ESNAFINA ÖTV MUAFİYETİ

Her türlü eğitim ve öğretim hizmetindeki KDV'yi düşüreceğiz. İş yeri kira ödemelerinde stopaj oranını sıfırlayacağız. Şoför esnafını 10 yaşın üzerindeki araçlarının yenilenmesinde ÖTV almayacağız.

"İNTERNET ERİŞİMİNDEKİ VERGİLERİ İNDİRECEĞİZ"

Demokrat Parti Ekonomik İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Bilişim ve Yenilikçilik Bakanlığını kuracağız. Yapay zekâ ekip kurulunu oluşturacağız. Operatörlere 5G lisanslarını en kısa sürede vereceğiz. Nüfusa göre sabit geniş bant yaygınlık oranında OECD seviyesini yakalayacağız. Vatandaşlarımızın her yerde güvenli, hızlı, ucuz ve sansürsüz internete erişimini sağlayacak, internet erişiminin üzerindeki vergileri indireceğiz. 6-25 yaş arasındaki gençlere aylık 5 GB bedava internet hizmeti sağlayacağız.

"ÖĞRETMEN ATAMALARINDA MÜLAKATI KALDIRACAĞIZ"

Devlet okullarındaki öğrencilerimize ücretsiz su, süt ve öğlen yemeği vereceğiz. Sınav güvenliğini kamu vicdanında hiçbir tereddüt oluşturmayacak şekilde mutlaka sağlayacağız. LGS sınavını süreç içinde tamamen kaldıracağız, üniversiteye girişte çoklu sınav sistemi sağlayacağız. Eğitim sistemini 1+5+4+3 şeklinde sağlayacağız. KYK burs ve kredilerini yeni bir anlayışla ele alacağız.

Ataması yapılmayan öğretmen havuzunu eritecek, öğretmen atamalarında mülakatı kaldıracağız.

"SAVUNMA SANAYİİNDE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAĞIZ"

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Feridun Bilgin ise konuşmasında şunları paylaştı:

Mazot, gübre, yem ve tohum gibi girdi desteklerini çiftçi tarlasını sürmeden, besi hayvanı kesime gitmeden önce verecek, diğer destek ödemelerini üretim sonrası 90 gün içinde ödeyeceğiz.

Savunma sanayiindeki dışa bağımlılığı azaltacağız, silahlı kuvvetlerimizin operasyonel gücünü ve caydırıcılığını artıracağız.

"ESNAFA GERİYE DOĞRU BORÇLANMA HAKKI TANIYACAĞIZ"

Esnafımıza emekli olabilmesi için geriye doğru borçlanma hakkı tanıyacağız. Esnafımızın kısa çalışma ödeneği gibi gelir kaybını telafi edecek uygulamalardan faydalanmasını sağlayacağız.

"KANAL İSTANBUL'U GÖREVE BAŞLADIĞIMIZ GÜN İPTAL EDECEĞİZ"

Kanal İstanbul projesini göreve başladığımız gün iptal edeceğiz. Atatürk Havalimanı'nı yeniden uçuşa uygun hale getireceğiz.

"DAR GELİRLİ AİLELER PEŞİN PARA VERMEDEN KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLACAK"

Altılı masanın sosyal politikalarını anlatmak üzere kürsüye çıkan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale'nin konuşmasından satır başları şu şekilde:

Devlet okullarında okuyan çocuklarımıza bedava kahvaltı ve öğle yemeği vereceğiz. Yoksul ailelere bebekler için gıda ve hijyen desteği vereceğiz. Çırak ve stajyer olarak geçirilen sürelere ilişkin sosyal güvenlik primleri için borçlanma hakkı tanıyacağız.

Artık ülkemize kaçak yabancı işçi çalışmayacak. Konut sorununu çözeceğiz. TOKİ sadece sosyal konut üretecek. Dar gelirli aileler peşin para vermeden kira öder gibi konut sahibi olacak.

"BÜTÜN ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE GERİ DÖNÜYORUZ"

Bütün uluslararası sözleşmelere geri dönüyoruz çünkü biliyoruz ki İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Cinsiyet eşitliğini gözeteceğiz.

Gençler, isterseniz KYK borçlarınızı sosyal sorumluluk projelerinde çalışarak ödemenizi sağlayacağız.

'SIĞINMACI' ADIMI: ORTAK SORUMLULUK PAYLAŞIMINI SAĞLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Dış politika, güvenlik ve göç konusunda ise Sabri Tekir şu açıklamaları yaptı:

AB'ye tam üyelik hedefimiz doğrultusunda sürecin tamamlanması için çalışacağız. 2014 Geri Kabul Anlaşması ile 18 Mart 2016 mutabakatını gözden geçireceğiz. Türkiye ile AB'nin sığınmacılar konusunda ortak sorumluluk ve külfet paylaşımını sağlamaya çalışacağız.

İsrail-Filistin sorunu bölgenin kronik bir sorunudur. Bu soruna BM kararları çerçevesinde ve 2 devlet esasına göre kalıcı çözüm bulunması için bütün ilgili taraflarla görüşeceğiz.

Rusya Federasyonu ile ilişkileri, aynı şekilde eşitler arası bir anlayışta, güçlendirerek sürdüreceğiz.

"GEREKLİ HALLERDE SINIRLARIMIZI DUVARLARLA TAHKİM EDECEĞİZ"

Yurt dışına kaçan teröristlerin iade edilmesi için mekanizmaları etkinleştireceğiz. Organize suç örgütlerinin sınır aşan faaliyetleri konusunda bölgesel ve uluslararası işbirliğini güçlendireceğiz.

Göç İdaresi Başkanlığı başta olmak üzere sığınmacılarla ilgili kurumları yeniden yapılandıracağız. Geri kabul anlaşmalarıyla düzensiz göçü engelleyecek, ülkemizin tampon ülke haline getirilmesine asla izin vermeyeceğiz. Sınırlarımızı elektro optik kuleleler, aydınlatma sistemleri, gece görüşlü kameralar, İHA'lar, entegre güvenlik sistemleri ve gerekli hallerde duvarlarla tahkim edecek, kaçak geçişlere kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Suriyeli sığınmacılar, mümkün olan en kısa sürede ülkelerine gönderilecek.

153 Yorum

Yorum Gönder

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

300 X 250 Reklam Alanı