Noterde rüşvet ağı: 225 milyonluk vurguna 234 gözaltı!

Nevşehir polisi, Avanos Noterliği’nde dolandırıcılık yapılarak, kamunun zarara uğratıldığı bilgisi üzerine harekete geçti.

Bu kapsamda 2 ay süren çalışmalarda Avanos Noterliği’nde ilk tescilde araç bilgileri (ağırlık ve kullanım amacı), teknik değişiklik (yakıt sistemi ve vites), cins değişikliği (okul taşıtı, hususi ve ticari araç) ile tadilat (renk değişikliği ve koltuk ekleme) bilgilerinin yanlış girildiği tespit edildi.

RÜŞVET KARŞILIĞI 15 BİN İŞLEM

Yapılan denetimlerde toplam 15 bin işlemin rüşvet karşılığında usulsüz yapıldığı, kamunun 147 milyon lira zarara uğratıldığı, 406 milyon lira haksız kazanç sağlandığı ve 225 milyon lira rüşvet alındığı belirlendi.

234 KİŞİ GÖZALTINDA

Dolandırıcılık yaptıkları tespit edilen 234 kişinin yakalanmasına yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Nevşehir merkezli 76 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda şüpheliler adreslerinde yakalandı.

9 KİŞİNİN MALVARLIĞINA EL KONULDU

Soruşturma kapsamında 9 şüphelinin suçtan elde edilen malvarlığına el konuldu. Ekiplerin 15 bin araca usulsüz işlem yapılması ile ilgili çalışmaları sürüyor. Operasyonlarda, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, rüşvet alma ve vermek, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık ve haksız mal edinme suçlarından 62’si Nevşehir’de olmak üzere yakalanan 234 şüpheli, emniyete götürüldü.

(DHA)

0 Yorum

Yorum Gönder

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

300 X 250 Reklam Alanı